برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

طرز تهیه نان تافتون خراسانی به روش رومال

یکی از پرسش های زیادی که میشه درباره نان تافتون خراسانی و مقدار موادش هست که ما از چندتا نونوا و شاطر پرسیدیم و به ما دستور ادامه رو دادند.

شما اگر دستور دقیق و درست تری رو میدونید حتما کامنت کنید لطفاٌ

  1. طرز تهیه نان سیر پیتزایی
  2. طرز تهیه نان باگت خانگی
  3. طرز تهیه نان پنجره ای
  4. طرز تهیه نان تمیجان یا لاکو گیلانی
  5. طرز تهیه نان تافتون در فر خانگی

دستور تافتون خراسانی خونگی

این دستور توسط صفحه چنگالی از مشهد به اشتراک گداشته شده که امیدوارم به کار شما بیاد. طبق پرس و جو هایی که ما کردیم ظاهراٌ نزدیک ترین دستور مربوط به همین دستور هستش.

روغن رو داغ میکنیم، تخم گشنیز و زردچوبه رو بهش اضافه میکنیم و کمی روی حرارت هم می زنیم.

در ظرفی بزرگ(برای درست کردن خمیر )، آب و نمک میریزیم و مخلوط بالا رو بهش اضافه میکنیم.

تافتون خراسان

از طرف دیگه ؛ خمیر مایه رو با آب ولرم قاطی میکنیم و به مدت ۱۰ دقیقه زمان میدیم تا عمل بیاد و روی اون حباب ایجاد بشه و به ترکیب قبل اضافه می کنیم.

تافتون خراسان

آرد رو کم کم میریزیم و بعد از مخلوط کردن، با دست خوب ورز میدیم و زمانی که جمع شد زمان میدیم تا ور بیاد(زمان ور اومدن خمیر متغیره)

تافتون خراسان

برای مواد روی نان ؛ پیاز ، سبزی ، کنجد ، سیاه دانه و زعفران دم کرده رو با هم مخلوط میکنیم.

خمیر حجم گرفته رو به قسمت های کوچک تقسیم می کنیم ، هر قسمت رو با وردنه باز میکنیم و از موادی که برای روی نان آماده کردیم روی خمیر بصورت یکدست پخش می کنیم و در فر میپزیم.

تافتون خراسان

تافتون خراسان

زمان پخت بسته به ضخامت نان متغیره، در کل هر وقت دیدید که نان ها طلایی شده و پف کرده از فر بیرون بیارید و داغ و تازه نوش جان کنید.

دستور تافتون خراسانی نانوایی

اونطور که ما مطلع شدیم ظاهراٌ به آردش بستگی داره و همه‌ی آردا یکی نیست اما بطور معمول برای هر‌کیسه آرد به طور میانگین نصف استکان مایه خشک و یک سوم مایه تر‌ و ۲۵۰‌گرم نمک نیازه.

خوابشم برای ۴۵ دقیقه تا یک ساعت گفته شده!

همچنین یکی دیگه به ما چنین دستوری رو داد:

آردها باهم فرق داره. یه خمیر  ۴۰کیلو میندازی اول قلقش دستت بیاد. اگه جر بود نمکشو کم میکنی خوابشو زیاد میکنی و کارشم باید زیاد باشه ولی اگه نه له میشد نمکشو زیادکن و نزار زیاد بخوابه بنداز بالا کار کن تا خیلی له نشده.

حالا بنظر من جوش شیرین واسه هر آردی که باشه واسه یک کیسه، یکو نیم قاشق بزن و خمیرمایه چون هوا ممکنه سرد باشه یه تن ماهی واسه چهل کیلو مایشم فریمان باشه ک قویه. اگه خییییلی جر بود آب گرم بریز که اذیتت نکنه.

جوهر قند واسه مواردیه که اینکارارو انجام دادی ولی دیدی هیچ جوره را نداره. نمک بستگی ب آرد داره ولی مایه خمیر بستگی ب تابستون و زمستون داره هوا تاثیر میزاره رو زمان تخمیر

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)