برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۷ تستر غذای اینستاگرام برای فالو کردن+تاریخچه تیسترهای ایرانی

تستر (بصورت صحیح: تِیِستِر) حدود یک دهه است که در ایران به شکل جذاب اما غیراصولی وارد شده و تو اینستاگرام خیلی‌ها غذا میخورن و فیلم میذارن و میشن تستر!

چگونه تستر غذا شویم؟

همین اول کار بگم که یه تستر ایرانی اصولاً هیچ مبنای آکادمیک یا مراحل علمی رو نمیگذرونه و صرفا با یه دوربین و تدوین قوی میشه تستر؛ اما خب تو دنیا تعاریف مشخصی ازین کار وجود داره که اگر حوصله داشته باشید تعدادیش رو بهتون میگیم.

وب سایت Food & Wine در مطلبی با توضیح فرق بین بو و طعم چنین مینویسه: احساس طعم و بوی ما به وضوح با وضعیت کلی سلامت ما مرتبط است.

هر انسانی قادر به تشخیص بیش از ۱۰هزار بو مختلف است و برخلاف طعم ، انسان به طرز شگفت انگیزی نسبت به بو حساس است.

بعد در ادامه توضیح میده که یه تیستر حرفه ای چند ویژگی برجسته داره؛

۱.ویژه باید مزه کنید

تیستر یک عنوان شغلی در خارج از ایران است. نویسنده این مطلب میگه قدرت چشایی شما مهم ترین فاکتور بدنی شماست برای تصاحب این شغل.

وقتی میخواید برای یک مصاحبه کاری برید تا بتونید تحت عنوان یه تیستر شغل پیدا کنید در واقع این زبان شماست که در مصاحبه کاری شرکت میکنه و موفق میشه.

شما باید بتونید طعم های متفاوت رو که از لایه های مختلف هر غذایی که بهتون داده میشه تشخیص بدید و مورد تحلیل و بررسی قرار بدید.

۲.غذاطور صحبت کنید!

نویسنده در بخش دیگری میگه شما باید بتونید درباره اون خوراکی به زبان غذا صحبت کنید. برای مثال وقتی جلوتون یه لیمو میذارن نباید بگید که این یه لیموئه، بلکه باید بگید “این یه لیموئه شیرین اما هر گاز ازش میتونه طعم ترشی رو ترشح کنه’.

نویسنده به زبون خودمونی میگه که باید بتونی غذایی رو که میخوری با جزئیات زیاد و با زبان مخصوص خودت توصیف کنید.

۳.تمرین چشایی با کآم قوی

به جز داشتن حس بویایی و توصیف زبانی مناسب از خوراکی ها ، نیازه که کام قوی داشته باشید.

نویسنده مطلب نوشته که این کار با تمرین زیاد و چشیدن انواع غذاها با بافت ها و رنگ ها و مزه های متفاوت برای یه تستر بدست میاد.

خودش یه جا میگه که’ برای شش ماه آموزش داده شدم تا به سلیقه های خاص ، بافت ها و سایر جنبه های مواد تشکیل دهنده مورد استفاده هر غذا رو بتونم شناسایی کنم.

۴.مدرسه آشپزی، سکوی پرش 🚀

برای حرفه ای تر شدن بصورت آکادمیک و یافتن راه های یه تیستر خوب شدن بهتره که به یه آموزشگاه یا مدرسه آشپزی برید.

البته خود نویسنده میگه این کار رو نکردم چون داشتن علاقه و کنجاو بودن تونسته بهش کمک بکنه.

۵.مراقب تغییرات باشید

هر لحظه طعم و غذای جدیدی رو میتونند جلوتون بذارن پس نترسید و امادگی کافی داشته باشید.

نویسنده درباره این قسمت میگه که در این نقش ، شما باید به طور مرتب در مورد سلایق طعمی با مصرف کنندگان(مشتری) صحبت کنید ، نحوه طرز تهیه آنها و غذاهای جدیدی که به آنها علاقه مند هستند را یاد بگیرید.” با استفاده از این اطلاعات ، شما بهتر قادر خواهید بود تغییرات را در دستور العمل ها بر اساس سلیقه و تقاضای مصرف کننده توصیه کنید.

و حالا باید بهتون بگم؛ این مواردی که در ادامه درباره شون صحبت میکنیم تبلیغاتچی های خوبی هستند و هیچ نسبتی با شغل اصولی تیستر بودن ندارند.

تاریخچه تسترهای ایرانی

یادمه اوایل دهه نود، یک شرکتی بود به نام سپیدنام که سایت های معروف ایران رو آماده سازی و سئو میکرد.

مدتی گذشت و فردی با نام حمیدسپیدنام (که شرکت طراحی سایت داشت) شروع کرد به انتشار مطالبی از خودش در فیسبوک و سایتش با نام مسترتستر.

اون که متولد انگلیس بود و مدتی بود که به ایران اومده بود، از تجربه خارجی ها به صورت دست و پا شکسته استفاده کرد و با حضور در رستوران های مختلف و مزه کردن غذاها تونست برندسازی شخصی (Personal Branding) برای خودش انجام بده.

این روزها اینستا مسترتستر بعد یازده سال فعالیت تونسته از مرز ۱ میلیون دنبال کننده بیشتر بشه که به همین مناسبت کیک هم بریدند ایشون!

با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی و تب تند اینستاگرام به مرور تعدادی دیگر با تقلید از مدل کار مسترتستر ، فیلم و عکس های خودشون رو از غذاهای مختلفی که میخورند به نمایش گذاشتند. چندتا از معروف ترین هارو بهتون در ادامه معرفی میکنیم:

میلادتستر (میلاد کلانتری) که با ۸۹۳ کا فالوور این روزها تو اینستاگرام ویدیوهاش با بازدید بالایی دیده میشه

مهدیس فود با ۵۰۹کا فالوور یه جورایی میشه گفت اولین زنی بود که در ایران تونست با همین نوع تصاویر غیرمتعارف به یه سلبریتی تو حوزه تست غذا شناخته بشه، هرچند بیشتر میشه روش اسم تبلیغاتچی رو گذاشت.

اینستا عموروحی با ۴۸۳ کا فالوور و نام کامل روح لله عموحسینی تونست سبک تازه ای از ویدیوهای اینستاگرامی برای تبلیغ رستوران های مختلف که بیشتر در شمال تهران قرار داشت رو رواج بده.

اینستا فود اسپای که متعلق به یک جفت باجناق خوش ذوق هستش با ۷۲۴هزار فالوور تونسته ویدیوهای متفاوتی رو از زمان تهیه غذاها ضبط کنه که بدلیل اشتهاآور بودن  و جذاب بودنشون بازدیدهای بالایی رو تونستند کسب کنند.

اینستا امیر فود با ۹۰۲ هزار فالوور این روزها بدجور داره میترکونه و خاطر کرونا و اموزش غذاهایی که داره میده خوب تونسته دنبال کننده جذب کنه. اسم‌کامل ایشون البته امیر جابری است.

فرهادپز با ۴۰۱کا فالوور هم تولید محتوای خوبی داره و هم آشپزی میکنه و هم رستوران های ناشناخته توی بازارهای تهران رو بخوبی معرفی میکنه.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)