برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی مرحله به مرحله با عکس

آموزش طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا و همچنین دستور پخت طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا روی گاز با نکات مهم این شیرینی بازاری.

شیرینی ناپلئونی چیست؟

دسر ناپلئون یا به قول ما ایرانی‌ها شیرینی ناپلئونی یک مدل خمیر چندلایه با ترکیب خامه و پودرقند و کره است.

این شیرینی کلاسیک فرانسوی دارای منشا تاریخی مشخص نیست اما با این حال، عناصر مختلف (مانند شیرینی و خامه) را می توان در کتاب های آشپزی تا قرن شانزدهم مشاهده کرد.

اولین ذکر شناخته شده از اصطلاح شیرینی ناپلئونی در کتاب آشپزی قرن هجدهم توسط سرآشپز فرانسوی، وینسنت لا شاپل، آمده است که تصویرش را در بالا قرار داده‌ایم. منبع

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیرهزارلا

بهترین نوع و اسون ترین روش تهیه شیرینی ناپلئونی همینی هست که در ادامه میخونید.

برای شروع یه بسته خمیرهزارلا آماده‌ از بیرون بخرید و بزارید تا دماش با محیط یکی بشه.

اگر بخواید میتونید خودتون درست کنید: طرز تهیه خمیر هزارلا سریع با پف زیاد

بعد به اندازه های دلخواه مرتب مثل تصویر پایین با خط‌کش به دقت ببُرید.

بعد از تقسیم خمیرها اونها رو روی کاغذ روغنی بچینید و توی فر به مدت ۱۰ دقیقه با دمای ۲۰۰درجه قرار بدید تا رنگ طلائی پیدا کنند. (البته دما و زمان بسته به فرهای متفاوت میتونه متغیر باشه پس حواستون باشه که ما درنهایت چیزی شبیه به عکس پایین می‌خوایم.) میتونید کمی از گریل هم برای پخت بهتر استفاده کنید.

حالا از فر خارج کنید و خمیر هارو که پُف کرده از وسط نصف کنید.

بعد روشو با چاقو بتراشید تا خورده‌های خمیر یک جا جمع بشه. چون برای تزئین اخر کار بهش نیاز داریم.

حواستون باشه که موقع تراشیدن باعث شکستن یا خرابی خمیر نشید.

حالا میریم سراغ مواد تَر؛ خامه قنادی رو بزارید به دمای محیط برسه و به مدت ۲دقیقه با دور کند و ۶دقیقه با دور تند هَم بزنید تا خامه فُرم بگیره.

حالا خامه فرم گرفته شده رو داخل قیف یا ماسوره بریزید و روی خمیر که از وسط نصف کرده بودیم با چاقو بمالید.

حالا هر چندتا لایه که دوست دارید به همین شکل میتونید روش بزارید و خامه بمالید. ما دوتا لایه استفاده کردیم تا موقع خوردن راحت تر باشه!

وقتی لایه هارو با خامه پوشوندید ، در پایان روی لایه آخر(که خامه هستش) از همون پودرش بپاشید.

بعد اگر خواستید میتونید پودرپسته یا پودرقند هم کمی روش بپاشید تا شبیه روش قنادی‌ها خوشمره بشه‌.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا

درست کردن شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا کاری نداره فقط طبق معمول دقت و حوصله میخواد.

خمیرو از فریزر در بیارید و چند ساعتی که گذشت و یخش وا شد با دقت از بسته بندی خارج کنید و اندازه ی شیرینی ناپلئونی برش بزنید.

در فر از قبل گرم شده در درجه حرارت ۱۸۰درجه به مدت حدود دوازده دقیقه بذارید بپزه یا تا کمی طلایی بشه و لایه ها بالا بیاد.بعد از فر در بیارید و بذارید خنک بشه.

شیرینی ناپلئونی

هر برش تقریبا هشت لایه ست. چهار لایه را بردارید و خامه ی فرم گرفته بزنید و چهار لایه ی دیگه را روی خامه بذارید، خامه بزنید و یه هشت لایه ی خامه دار روش بذارید و روی شیرینی را خامه بزنید.

اضافه‌های خمیر رو که پختید خورد کنید و روی خامه ی لایه آخر بریزید و روش پودر پسته بپاشید.

شیرینی‌ها شانزده لایه هستن که چهار لایه چهارلایه خامه دارن. بذارید یخچال تا مزه‌ها به خورد هم برن و شیرینی کمی نرم بشه تا جا بی‌افته.

آموزش تصویری کیک ناپلئونی

دریافت ویدئو

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی روی گاز

اگه فکر میکنید درست کردن ناپلئونی مثل خوردنش سخته سخت در اشتباهید. حتی اگه فر‌ هم‌ ندارید، میتونید به روش زیر روی گاز درست کنید.

مواد لازم:

  • خمیر هزارلا یک بسته
  • خامه فرم گرفته
  • پودر قند

خمیر‌منجمد رو‌ چند ساعت جلوتر از فریزر خارج کنید. به اندازه های مساوی که در اموزش بالاتر یاد دادیم خمیر هارو ببُرید.

حالا تابه رو روی شعله پخش کن با در دَم‌کنی بذارید تا چند دقیقه جلوتر بطور کامل گرم شه.

بعد از گذاشتن خمیر داخل تابه به مدت  ۵دقیقه حرارت گاز رو کمی بیشتر از کم بذارید تا خمیر پف کنه و بعد حرارت رو کم کنید یا شعله رو‌ جا به جا کنید تا به مدت حدوداً نیم ساعت خمیرها بپزند.

بعد هم بقیه مراحل رو با فرم دادن به خامه و مالیدن لا به لای خمیرها میتونید به پایان برسونید و بزارید یخچال تا جا بی افته و اماده سرو بشه.

شیرینی ناپلئونی

ناپلئونی به روش رزا منتظمی

این روش آموزش رو بنا به درخواست شما عزیزان از کتاب هنر اشپزی بانو رزا منتظمی براتون قرار دادیم.

خمیر ورقه شده را بقطر ۱ سانت باز میکنیم دقت میکنیم بأن فرم مستطیل منظمی بدهیم بعد از طول آنرا بدو قسمت مساوی میبریم و در سینی مخصوص فر قرار میدهیم.

فر را یک ربع قبل با حرارت ۴۵۰ درجه فارنهایت گرم میکنیم و سینی را میگذاریم روی اولین پنجره از طرف پائین در فر میبندیم و مدت نیم ساعت با حرارت فوق میگذاریم نان در فر بماند تا کاملا برشته و ورقه شود.

بعد نانها را از فر خارج میکنیم و میگذاریم کاملا سرد شد و و هر قطعه نانرا از قطر دو نیم میکنیم (نانها کاملا ورقه شده و براحتی از هم جدا میشوند).

بعد ۴۰۰ گرم خامه را با ۵ قاشق سوپخوری پودرقند میزنیم تا فرم بگیرد و چهار عدد سفیده تخم مرغ زده شد را با خامه مخلوط میکنیم و لای هر ورقه نانرا مقداری خامه می مالیم ورقه دیگر را روی آن قرار میدهیم و با دست کمی روی نانها را فشار میدهیم.

روی آنرا کمی پودرقند می‌پاشیم. ممکن است نان را درسته در ظرف قرار بدهیم و با چهار گوش چهار گوش بهر اندازه که دوست داریم ببریم.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.33 (3 رای)