برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چیزهایی درباره عسل و زنبور که واقعا جالبه!

تاریخچه استفاده از عسل طبیعی همراه با تاریخ خلقته و توی هر فرهنگی به عنوان یه منبع غذایی غنی مورد توجه بوده.

بررسی های دانشمندان زیست شناس نشون داده که حداقل ۱۵۰ میلیون ساله که موجوداتی به نام زنبور عسل توی جهان زندگی میکنند.

زمانی که گل ها و گیاه ها به خواب زمستونی میرن و دیگه شهدی برای تغذیه زنبورها ندارن، زنبورها توی کندو مشغول به کار میشن و معجزه ای طلایی به اسم “عسل” درست میکنند…

این خوشمزه، خواص درمانی و دارویی زیادی داره و به خاطر ویژگی های شفا بخشش به عنوان دارو در تمام جهان کاربرد داره.

عسل مثل بقیه شیرین کننده های مغذی، عمدتاً قنده و کلی ویتامین و مواد معدنی توش داره.

تاریخچه استفاده از عسل به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

افرادی که به تناسب اندامشون اهمیت میدن این شیرینی مقوی رو یادشون نره؛ تازه اگه با آب گرم و آب لیمو ترکیبش کنن به از بین رفتن چربی ها کمک میکنه…

البته فراموش نکنید که عسل اگه توی حرارت بیش از ۶۰ درجه قرار بگیره خواصشو از دست میده!

از ترکیب عسل و دارچین که دیگه نگم براتون… چقدر برای درمان ورم مفاصل، ریزش مو، دندان درد، کاهش کلسترول و درمان سرماخوردگی موثره.

مجمع عمومی سازمان ملل روز ۳۰ اردییبهشت را براساس پیشنهاد رسمی کشور اسلوونی به عنوان روزجهانی زنبورعسل نامگذاری کرده است.

عسل کمک میکنه تمام خستگی های روحی و جسمی از بین بره و انرژی بدن رو افزایش بده. یه قاشق عسل باعث میشه ۱۵۰۰ متر بیش تر بدویین!!

به قدری عسل برای پوست خوبه که نگو و نپرس! ترکیب عسل و زرد چوبه برای درمان قارچ های پوستی به شدت مفید و موثره.

نکات خواندنی از زنبور عسل

انواع زنبور‌های دیگر شکارچی و مردار‌خوار هستند اما زنبور‌های عسل گیاه‌خوارند و خود و بچه‌هایشان فقط از شیره و گرده موجود در گل‌ها تغذیه می‌کنند.

موم عسل

بیشتر گونه‌های زنبور از میان بیش از ۲۰ هزار گونه در جهان موجوداتی تک‌زی هستند که لانه‌های ساده خود را با مخلوط چسبناک شیرینی که از شهد و گرده گل‌ها به عمل می‌آوردند و به آن “نان زنبور عسل” می‌گویند، می‌سازند.

رابطه زنبور با گوجه!

بعضی گیاهان مثل گوجه‌فرنگی و علف‌جارو گرده‌های خود را در محفظه‌های بسته‌ای نگهداری می‌کنند که فقط سوراخ کوچکی در انتهای آن دارد، وقتی زنبور‌های عسل از راه می‌رسند، ماهیچه‌های بال‌هایشان را دقیقاً با ارتعاش مناسب به نوسان در می‌آورند و باعث می‌شوند که محفظه در مقابل این ارتعاش واکنش نشان دهد و گرده‌های خود را به روی بدن پر‌موی زنبور‌ها بپاشد.

زنبورها عاشق چه رنگی‌اند؟

زنبور‌ها، دامنه رنگ‌هایی که می‌توانند ببینند در محدوده رنگ‌های زرد‌ و نارنجی و سایه‌روشن‌های این دو رنگ است اما آنها می‌توانند گل‌های قرمز را هم از روی شکل و بوی آنها تشخیص دهند.

زنبورها کجارو بیشتر دوس دارن؟

بیشترین میزان گوناگونی گونه‌های زنبور‌ها در صحرا‌ها و دشت‌های خشک مثل جنوب غربی امریکا و شرق مدیترانه و بخش‌هایی از جنوب آفریقاست. با اینکه در این مناطق دوره گلدهی گیاهان کوتاه است اما آب‌و هوای گرم و خشک امکانات بسیاری برای لانه‌سازی برای زنبور‌ها فراهم می‌کند و جلوی بروز عفونت‌های قارچی را درآنها می‌گیرد، مشکلی که آنها در مناطق مرطوب معمولاً دارند.

شِف زنبوره!

بیش از ۱۵۰ محصول غذایی وجود دارد که نیازمند به گرده‌افشانی زنبور‌هاست یا این گرده‌افشانی در تولید آنها مؤثر است. نه فقط میوه‌ها و گیاهان که در مورد آنها این اثر مشهود است بلکه بسیاری از ادویه‌ها، چاشنی‌ها، شیرین‌کننده‌ها، روغن‌ها، رنگ‌ها و غلیظ‌کننده‌ها و بسیاری دیگر. منبع: BBC

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)