برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کلم پلو رستورانی به سبک شیرازی بلدی؟ + عکس

کلم پلو از دستاوردهای مهم شیرازی هاست که از لحاظ فرهنگ غذایی بشدت غنی و دوست داشتنی هستش.

یه دختر شیرازی تو اینستاگرام خودش اصیل ترین روش تهیه کلم پلو شیرازی رو برامون اینطور نوشته:

بهتره برای کلم پلو از کلم قمری استفاده کنیم؛ ولی با کلم برگ هم به همون خوشمزگی میشه.اول کلم رو خرد می کنیم و میذاریم با مقداری آب و نمک و زردچوبه بپزه و نرم بشه.

میشه مقداری زعفران دم کرده هم بهش اضافه کرد. توی یک ماهیتابه مقداری روغن می ریزیم پیاز رو سرخ می کنیم و نمک و زردچوبه میزنیم.

وقتی هنوز پیاز کاملا سرخ نشده کلم ها رو که نرم شده و آبشون کاملا کشیده شده به پیاز اضافه میکنیم و تفت میدیم.اگه کلم زیاد سرخ بشه یه مزه تلخی به خودش میگیره پس در سرخ کردنش افراط نمیکنیم.

سبزی های کلم پلو که شامل تره،ترخون،شوید،مرزه و سیرموک هست رو اضافه می کنیم.بعضی ریحون هم بهش اضافه میکنن.

سیرموک (تو گیلان بهش میگن برگ سیر که باهاش ترش تره درست میکنند) یک نوع سیرکوهی یا به اصطلاح سیر وحشی خودرو هست که در دامنه ی کوهها رشد میکنه و سرشار از خاصیت هست. میتونید خواصش رو توی گوگل سرچ کنید. به نظر من رمز خوشمزگی و تفاوت کلم پلو شیرازی با کلم پلوهای دیگه هم همین سیرموک هست.

سبزیها رو که بهتره خشک باشن تا عطرشون خوب در بیاد به پیازداغ و کلم تفت داده شده اضافه میکنیم و با هم کمی تابشون میدیم و شعله رو خاموش میکنیم.

این مواد رو با برنج آبکش شده مخلوط می کنیم. کف قابلمه روغن میریزیم و ته دیگ مورد نظرمون رو می چینیم. و نهایتاً برنج و مواد مخلوط شده رو روی ته دیگ میریزیم و دمش می کنیم.

پس گوشتش چی شد؟

کلم پلو معمولا به همراه گوشت قلقلی سرو میشه. میتونید هم با ماهی یا مرغ نوش جان کنید. یا اینکه مقداری گوشت چرخ کرده و قارچ سرخ شده به موادی که با پلو قاطی میشن اضافه کنیم و همه رو با هم دم کنیم.به هر صورت خیلی خوشمزه هست😋

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.5 (2 رای)